Winnipeg school board election results

In addition to a new mayor and city council, residents of Winnipeg also cast their votes for school board trustees on Wednesday night.

CTV Winnipeg has compiled the results of all of the school board elections in Winnipeg below.

All information is sourced from the City of Winnipeg election site.

(Note: An asterisk indicates an incumbent candidate).

Louis Riel School Division

Ward 1

  • Cindy Turner* (ELECTED)
  • Francine Champagne (ELECTED)
  • Tom Parker
  • Michael Yeo
  • Amie Green
  • Jason Kochie

Ward 2

  • Irene Nordheim (ELECTED)
  • Chris Sigurdson* (ELECTED)
  • Robert Page*

Ward 3

  • Sandy Nemeth* (ELECTED)
  • Ryan Palmquist (ELECTED)
  • Darlene Gerrior (ELECTED)
  • Selina Bieber
  • Brent Amos

Ward 4

  • Pamela Kolochuk* (ACCLAIMED)
  • Chipalo Simunyola (ACCLAIMED)

Pembina Trails School Division

Ward 1

  • Stu Nixon (ELECTED)
  • Linda Karn (ELECTED)
  • Craig Stahlke (ELECTED)
  • Donald Benson
  • Nic Devine
  • Dick Eastland

Ward 2

  • David Johnson* (ELECTED)
  • Tim Johnson* (ELECTED)
  • Christine Jolly (ELECTED)
  • Todd McDougall

Ward 3

  • Cindy Nachtigall* (ELECTED)
  • Jasmine Brar (ELECTED)
  • Alicia Becker (ELECTED)
  • Saima Aziz

River East Transcona School Division

Ward 1

  • Colleen Carswell* (ACCLAIMED)
  • Sheri Irwin (ACCLAIMED)

Ward 2

  • Rod Giesbrecht* (ELECTED)
  • Sheri Hanson (ELECTED)
  • Amalia Slobogian
  • Glenn Buffie
  • Curtis Bilewitch

Ward 3

  • Brianne Goertzen* (ELECTED)
  • Keith Morrison* (ELECTED)
  • Matthew Parkinson

Ward 4

  • Susan Olyniuk* (ELECTED)
  • Brenda Bage (ELECTED)
  • Peter Kotyk*
  • Rob Gigiel

Seven Oaks School Division

Ward 2

  • Maria Santos* (ELECTED)
  • Greg McFarlane* (ELECTED)
  • Diane Cameron* (ELECTED)
  • Derek Dabee* (ELECTED)
  • Jas Hari
  • Gursharn Wander

Ward 3

  • Evan Krosney (ELECTED)
  • Teresa Jaworski* (ELECTED)
  • Richard Sawka* (ELECTED)
  • Edward Ploszay* (ELECTED)
  • Jessica Bridges
  • Rachhvir Dhaliwal
  • Barbra Thiessen

St. James-Assiniboia School Division

Centre Ward

  • Rachelle Wood (ELECTED)
  • Craig Glennie* (ELECTED)
  • Michael Cabral (ELECTED)
  • Pierre Attallah

East Ward

  • Holly Hunter* (ELECTED)
  • Tara Smith (ELECTED)
  • Angela Dunn (ELECTED)
  • Vicki Rempel
  • Leela Schreyer Garrity

West Ward

  • Cheryl Smukowich (ELECTED)
  • Sandy Lethbridge* (ELECTED)
  • Fiona Shiells (ELECTED)
  • Gus Watanabe
  • Zachary Linnick

Winnipeg School Division

Ward 1

  • Jamie Dumont* (ELECTED)
  • Serena Gatti
  • Chris Wilson

Ward 2

  • Lois Brothers (ELECTED)
  • Chris Broughton*
  • Tristan Malcolm

Ward 3

  • Kathy Heppner (ELECTED)
  • Hannah Mihychuk Marshall
  • Marilyn Simon
  • Mark Tisdale
  • Marina Shusterman

Ward 4

  • Rebecca Chambers (ELECTED)
  • Erin Glover

Ward 5

  • Dante Aviso (ELECTED)
  • Kevin Freedman
  • Liz Jackimac
  • Omar Rahimi
  • Angela Anderson Johnson
  • Jesse Gair
  • Colin Cherpako
  • Noor Ali
  • Joshua Fidelak

Ward 6

  • Perla Javate (ELECTED)
  • Luanne Karn
  • Jamie Bonner

Ward 7

  • Tamara Kuly (ELECTED)
  • Arlene Reid*

Ward 8

  • Betty Edel* (ELECTED)
  • Laurie Kozak
  • Patrick Allard

Ward 9

  • Ann Evangelista (ELECTED)
  • Linda Schatkowsky*
  • Parm Dhillon
  • Dana Brown
  • Gagandeep Chahal

View original article here Source